هزینه خدمات عروسی در مناطق مختلف ایران

هزينه هاي خدمات عروسي و برگزاري جشن هميشه يکي از دغدغه هاي عروس ها و دامادها قبل از عروسي است. آنها ميخواهند جشن ازدواج خود را به بهترين شکل ممکن برگزار کنند و در عين حال از ميزان هزينه ها هراس دارند. در صورتي که براي هزينه ها مديريت صحيح وجود داشته باشد، هيچ مشکلي از نظر کسري مالي براي آنها ايجاد نمي شود که به همت و تدبير عروس و داماد نياز است. از سويي نيز هزينه هاي برگزاري جشن در مناطق مختلف کشور متفاوت است. تشريفات مجالس

معيارهاي تعيين کننده هزينه هاي جشن عروسي در مناطق مختلف
با توجه به اينکه در مناطق مختلف کشور هزينه ها يکسان محاسبه نمي شود، براي شما کمي مبهم است. اما با شرح دليل اين تفاوت و بيان معيارهاي تعيين کننده، هزينه هاي جشن عروسي در مناطق مختلف مي توان به آن پرداخت.

1-هزينه جشن عروسي در شهرهاي پرجمعيت
شهرهاي پرجمعيت مطمئنا از امکانات بيشتري برخوردارند. از سويي نيز تالارهايي که در اين شهرها آماده خدمات رساني هستند، با امکانات مجلل و لوکس از مهمانان پذيرايي مي کنند. در برخي از تالارها در شهرهاي بزرگ، وجود خواننده هاي مشهور در تالار بر هزينه ها مي افزايد. علاوه بر اين در شهرهاي بزرگتر امکانات ديگري همچون گل آرايي، اتاق عقد و ورودي اتاق، موسيقي، نورپردازي، عکاس و فيلم بردار بر قيمت برگزاري جشن عروسي بر هزينه ها افزوده است.

2-قرار گرفتن تالار عروسي در قسمت هاي مختلف شهر
موقعيت قرارگيري سالن پذيرايي در قسمت هاي مختلف شهر نيز معيار ديگري در تعيين هزينه هاي جشن عروسي است. در صورتي که تالار عروسي در مرکز شهر باشد، رفت و آمد مهمانان راحت‎تر خواهد بود. اما از سويي پارک اتومبيل ها کمي دشوار مي شود. در صورتي که تالار در مرکز شهر قرار گرفته باشد و داراي پارکينگ اختصاصي نيز باشد، مطمئنا هزينه ورودي آن نيز افزايش پيدا مي کند.

حال تصور کنيد تالار در حومه شهر قرار گرفته که مطمئنا زميني که براي ساخت آن استفاده شده و همچنين ميزان ماليات آن نيز کمتر محاسبه مي شود. اين عوامل ورودي سالن را نيز کمتر مي کند. قرار گرفتن در قطب شمال و جنوب شهر نيز تاثير زيادي بر قيمت ورودي تالار دارد. در تالارهايي که در قسمت شمالي شهر قرار مي گيرند، هزينه ها بيشتر است.

 

3- رسومات محلي خاص شهرستان ها
در برخي شهرستان ها رسومات محلي موجب افزايش قيمت و هزينه خدمات عروسي مي شود. براي مثال در شهرهايي که هنوز هم شب حنابندان پابرجاست، عروس و داماد بايد به جاي يک شب عروسي، آن را در دو شب برگزار کنند که طبيعتا هزينه ها نيز افزايش پيدا مي کند. همچنين برخي از شهرستان ها نيز رسم و عرف هاي خاصي داشته که مي توانند بر ميزان هزينه ها تاثير داشته باشند. در حالي که در شهرهاي بزرگتر و از جمله تهران، همه مراسمات به شکل يکدست شده است، تقريبا مي توان از هزينه هاي جشن عروسي يک پيش بيني صحيح داشت. اما در شهرستانهاي مختلف هزينه هاي با توجه به عرف و سنتها متفاوت است.

4-نداشتن تجملات در شهرستانهاي کوچک
در شهرهاي کوچکتر معمولا تجملات کمرنگ است و همين عامل موجب مي شود تا هزينه جشن هاي عروسي تا حد زيادي کمتر شود. براي مثال در سالن هاي عروسي در شهرهاي کوچک، گل آرايي، اتاق عقد و ورودي اتاق، DG و ... برقرار نيست. همين عامل هزينه هاي جشن عروسي را براي آنها کمتر مي کند.

5-امکان برگزاري جشن عروسي در سالن هاي ساده يا باغ
در برخي از مناطق کشور ممکن است جشن عروسي در سالن هاي ساده برگزار شود که هزينه ها کمتر مي شود. اما در برخي مناطق، جشن عروسي خود را در باغ برگزار مي شود. براي مثال در مناطقي از قبيل شيراز، اکثر ساکنين جشن هاي خود در باغ ها به همراه تجملات تمام برگزار مي کنند که مي تواند هزينه هاي جشن را افزايش دهد 

خدمات و محصولات تولیدی