تشریفات عروسی چیست؟

در دين اسلام به ازدواج يا پيوند زناشويي اهميت فراواني داده شده است و احاديث و روايات مختلفي در اين باره وجود دارد. به طبع مراسم ازدواج يا همان عروسي نيز اهميت ويژه اي دارد و همانطور که مي دانيد اين مراسم در هر کشور و حتي هر شهر، روستا و طايفه آداب و رسوم خاص خود را دارد که از قديم نسل به نسل منتقل شده اند. البته همان گونه که از پدربزرگ ها و مادربزرگ هايمان شنيده ايم، مراسم عروسي در زمان هاي قديم بدون تشريفات خاص با همان آداب و رسوم زيبا، بسيار ساده تر، صميمي تر، و مي توان گفت کم هزينه تر برگزار مي شده و از برخي جهات به صورت کنوني نبوده است.

به مجموعه عواملي که در يک جشن عروسي صرفا براي زيبايي و نظم هر چه بيشتر مراسم به کار گرفته شده تشريفات عروسي مي گويند. تشريفات به معني زرق و برق و تجملات و صرف هزينه هاي گزاف نيست، تشريفات عروسي معنايي فراتر و عميق تر از تجمل گرايي دارد. تشريفات به لحاظ لغوي يعني آداب و آيين انجام مراسم از جمله مراسم عروسي.

 

ميزبان با محول کردن انجام اين آداب و رسوم به کارشناسان و افراد ماهر در امر خدمات مجالس عروسي و تشريفات عروسي با خيالي راحت به کارهاي ديگر خود مي رسد و اطمينان دارد که تشريفات عروسي به خوبي و درخور شان وي برگزار مي شود . تشريفات عروسي آداب و قواعد خود را دارد و به جا آوردن اين تشريفات کاملا تخصصي است و به قول معروف بايد کار را به کاردان سپرد.

امروزه موسسات تشريفات و خدمات عروسي بسيار زيادي در شهرها فعاليت کرده و از اين راه کسب درآمد مي کنند. اما کيفيت و ابتکار در خدمات مجالس مختلف متفاوت مي باشد.

بدون شک براي هر فرد بهترين و مهم ترين روز زندگي، روز عروسي اوست و به همين دليل ترجيح مي دهد مراسم اين روز به بهترين شکل و کيفيت و همچنين منظم برگزار شود. براي همين اين روزها، خيلي از عروس و دامادها براي برگزاري هر چه بهتر عروسي شان، به موسسه خدمات عروسي مراجعه مي کنند و تشريفات عروسي را با خيال راحت به آن ها محول مي کنند.

از جمله اين تشريفات مي توان به محل برگزاري مراسم (تالار، سالن يا باغ)، جايگاه عروس و داماد، ماشين عروس، تزيينات محل برگزاري جشن، نور پردازي ها، عکاسي و فيلم برداري، شمع آرايي، گل آرايي، موزيک مراسم، کارت دعوت، دسته گل عروس، آرايشگاه عروس، آتليه، پذيرايي، سفره عقد، صندلي ها، مسير ورود به عروسي و تزيينات ماشين عروس اشاره کرد که هر کدام به نوبه ي خود متنوع هستند و با توجه به سليقه و بودجه عروس و داماد به آنها پيشنهاد مي شوند. زوج هاي جوان مي توانند کليه ي اين امور را به موسسه تشريفات عروسيبسپارند يا اينکه خود عهده دار قسمتي از کارها شوند که اين به بودجه ي عروس و داماد بستگي دارد.

بهتر است قبل از رزرو هر کدام از اين امکانات، از همه ي جوانب آن ها را بررسي کنيد. به طور مثال اجاره ي تالار يا باغ در فصول مختلف از لحاظ آب و هوا و هزينه و نوع برگزاري مراسم متفاوت است و در روزهاي خاص مانند روزهاي عيد هزينه ي بيشتري نسبت به روزهاي عادي دارند. سعي کنيد مدتي قبل از تاريخ عروسي برنامه ريزي کنيد و در مورد هر کدام از خدمات تشريفاتي همه جوانب را در نظر بگيريد.

 

لازم به ذکر است مراجعه به موسسات تشريفات و خدمات عروسي در شهرها به علت مشکلات شهر نشيني بسيار مرسوم شده است در حالي که شايد در اکثر روستاها مراسم عروسي در همان منازل و يا باغ هاي خودشان برگزار مي شود و آداب و رسوم عروسي را به شکل قديم به جا مي آورند.

هر کشور، شهر يا روستايي تشريفات عروسي خاصي دارد که ريشه در فرهنگ آن مردم دارند. در هر حال برگزاري مراسمات از جمله مراسم عروسي منوط به رعايت اصول و آيين تشريفات عروسي است. تشريفات عروسي نه تجمل گرايي است و نه تجمل پرستي. تشريفات عروسي به معناي نظم دهي به روند انجام فعاليت ها و آداب و رسوم پيش روست. سپردن انجام تشريفات عروسي به يک موسسه معتبر و ماهر در زمينه خدمات عروسي تضمين کننده رعايت اين تشريفات و برگزاري يک جشن با شکوه است. 

خدمات و محصولات تولیدی