عقد و عروسی به شیوه ایرانی

تشريفات مجالس - جشن و مراسم عقد و عروسي در ايران چيزي نيست که به دهه ها يا سده قبل بازگردد. بلکه ريشه آن را بايد در آئين و رسوم ايران باستان جستجو کرد. زماني که خانواده ها و خويشان براي پيوند دو جوان به دور يکديگر جمع مي شدند و با برگزاري مراسم شادي، آنها را راهي خانه بخت مي کردند. شايد در گذشته ها وسايل و امکانات جشن ها به مانند امروز نبود، اما دادن سور و وليمه به مهمانان در گذشته هاي دور همچون امروز مرسوم بوده است. تنها تفاوت در نوع غذا و مخلفات آن است. وسايل موسيقي نيز به صورت ساده و ابتدايي بود و با يک ساز و دهل به راحتي موسيقي هاي شاد مي نواختند و به دور يکديگر رقص و پايکوبي مي کردند.

عقد و عروسي در ايران
در حال حاضر عقد و عروسي در ايران تلفيقي از شيوه هاي سنتي و فرنگي است. در واقع راه‎يابي فرهنگ اروپايي در کشور موجب تغيير برخي رسومات شده است. با اين وجود نمي توان از سنت هاي اصيل ايراني دست کشيد و آنها را ناديده گرفت. اين سنت ها عبارتند از:

1- لباس هاي عروس و داماد:
در فرهنگ ايراني لباس عروس و داماد به رنگ سفيد بوده و بر گردن داماد نيز يک شال گردن سفيد انداخته مي شود. اين رسم هنوز هم در ميان زرتشتيان، هندوها و مردم پاکستان همچنان برقرار است و لباس عروس و داماد به طور کامل به رنگ سفيد است. البته در حال حاضر در ايران داماد کت و شلوار مي پوشد که اغلب مشکي رنگ است.

2- تزئين سفره عقد
در فرهنگ اصيل ايران، سفره عقد يکي از رسومات اصلي ازدواج ها بود که در خانه پدر عروس برگزار مي شد. سپس داماد در مجلس وارد مي شد و در سمت راست عروس مي نشست. براي تزئين سفره عقد از پارچه هاي ترمه استفاده مي شد. اين پارچه از نياکان و مادربزرگ ها به عروس مي رسيد. در حال حاضر به جاي پارچه ترمه از ساتن، تور و حرير استفاده مي شود.
قرار دادن آئينه بخت و دو شمعدان در کنار سفره عقد يکي از رسومات ايرانيان زرتشتي بوده است. در کنار آن نيز يک سيني قرار مي گيرد که بر روي آن هفت دانه و ادويه، خشخاش، برنج، سبزي خوردن، نمک (براي دور کردن چشم شيطان)، رازيانه، يک ظرف انار يا سيب، تخم مرغ، بادام، فندق، شاخه نبات، چاي و کندر (براي دور کردن چشم شيطان) و ... گذاشته مي شد. امروزه اين ترکيبات تغيير کرده اما آينه و شمعدان و برخي ديگر از اجزاي سفره همچنان به شيوه اصيل ايراني چيده مي شود.

3- خطبه عقد قبل از عروسي
در زمان جشن عقد ابتدا خطبه عقد خوانده مي شود و پس از اينکه عروس جواب بله را مي دهد، بين آن عروس و داماد حلقه ها رد و بدل مي شود و به رسم ايراني، داماد هداياي خود که هميشه جواهرات و سکه هاي طلا هست را به عروس تقديم مي کند.

1- مراسم حنابندان
در ايران باستان شب حنا بندان يکي از رسومات برگزاري مجالس عروسي است که همه با آن آشنا هستيم. هر چند در سال هاي اخير شاهد حذف شب حنابندان هستيم. اما در عروسي به شيوه ايراني، هميشه شب حنابندان با تمامي تشريفات خود برگزار مي شد. البته در برخي از نقاط کشور اين رسم همچنان پابرجاست.

2- رقص و پايکوبي در فرهنگ ايراني
رقص و پايکوبي از جمله رسوم باستاني ايراني است که هميشه به صورت دسته جمعي بوده است. وسايل سنتي براي نواختن موسيقي در ايران فراوان بوده و همه اقوام به دور يکديگر جمع مي شدند تا در جشن عروس و داماد حاضر شوند. قرار گرفتن زنان و مردان در کنار يکديگر با لباس هاي سنتي و رنگارنگ از جمله مهمترين مشخصه هاي رقص و پايکوبي در ايران باستان بود. در حال حاضر با ورود وسايل مدرن موسيقي، آلات قديمي کنار گذاشته شده است.

3- پذيرايي از مهمانان در عروسي
در جشن هاي ايراني پذيرايي از مهمانان اهميت زيادي داشته است. دادن سور يا وليمه که اغلب با غذاهايي با ترکيب گوشت تهيه مي شد، مرسوم بوده است. اکنون پذيرايي از مهمانان با چندين نوع غذا صورت مي گيرد و در کنار آن انواع دسر، ميوه، نوشيدني و ... استفاده مي شود.

4- تزئين اتاق عروس و داماد
در گذشته که خدمات عروسي و باغ عروسي نبوده است، اتاق هاي عروس و داماد تزئين مي شد که در مقايسه با حال حاضر بسيار ساده و ابتدايي بود. اما اکنون مراسم عروسي در سالن هاي جشن عروسي و يا باغ برگزار مي شود که تزئين آن توسط يک تيم حرفه اي صورت مي گيرد. 

خدمات و محصولات تولیدی