عکاسی حرفه ای از کودکان

بچه ها خیلی زود بزرگ می شوند و تنها راه ثبت روزهای شیرین کودکی شان گرفتن عکس و فیلم است. اگر از پدر و مادرهای تان بپرسید به شما می گویند اهمیت ثبت این لحظات چقدر زیاد است و نگاه کردن به این عکس ها چقدر لذت بخش و شادی آفرین است. خیلی از خانواده ها کودک شان را برای عکاسی به آتلیه می برند اما اگر عکاسی از فرزندتان را به آتلیه محدود کنید خیلی از لحظه های زیبای او را از دست می دهید. بنابراین بهتر است اصول عکاسی از کودک را بلد باشید تا بتوانید هر جا لازم شد دوربین تان را آماده کنید و لحظه ای جاودانه از فرزندتان خلق کنید. یادتان باشد، در زندگی کوچولوی شما لحظاتی پیش می آید که شاید هیچ وقت دیگر تکرار نشود.آتلیه عکاسی

اولین ها را ثبت کنید
ثبت اولین های فرزندتان یکی از مهم ترین و لذت بخش ترین کارهایی است که می توانید انجام دهید. برای انجام این کار باید حوصله داشته باشید و دوربین تان همیشه آماده باشد. چیزهایی مثل اولین خنده، اولین حمام، اولین دندان، اولین قدم و اولین های دیگر فرزندتان بهترین سوژه برای عکاسی هستند. سعی کنید آن ها را از دست ندهید. می توانید این اولین ها را برای دوستان و بستگان تان بفرستید و بعدها از آن ها یک آلبوم جداگانه درست کنید و اسمش را بگذارید اولین ها.

صورت فرشته را ثبت کنید
کودک شما در هر سنی نیاز به یک سری عکس پرتره دارد. پرتره به عکسی گفته می شود که بخش زیاد آن با صورت پوشانده می شود و معمولا در کادر آن از بالای سر تا زیر گردن کودک مشخص است. اگر می خواهید از کودک تان عکس پرتره بگیرید، بهتر است پس زمینه ساده باشد. رنگ های گرم مثل قرمز عکس را شلوغ می کند. بهتر است به جای آنها از رنگ های سرد، مثل آبی استفاده کنید. رنگ های مختلف را امتحان کنید، شاید یک رنگ خاص بیشتر به کودک شما بیاید و با استفاده از آن رنگ در پس زمینه بتوانید عکس های زیباتری بگیرید.


کمی فکر کنید
دکورهای معمولی، عکس های معمولی به وجود می آورند. به جای اینکه بچه کنار مبل بایستد و پایه های بی ریخت مبل پس زمینه عکس او باشند، بهتر است او را روی مبل بگذارید. می توانید ابتکار به خرج دهید و او را کنار عروسک هایش، کنار قابلمه های آشپزخانه، توی کمد، یا جاهای خنده دار دیگر بگذارید و از او عکس بگیرید. چتر، کلاه، موبایل یا تلفن در کنار بچه ها فرم های زیبایی درست می کند. از بچه ها با خوراکی های شان عکس بگیرید. لباس های آن ها را درآورید و بگذارید تا می خواهند با خوراکی های شان خرابکاری کنند. همچنین می توانید از آینه استفاده کنید. رفتار بچه ها با آینه خیلی بامزه است. آن ها با دیدن آینه ذوق زده می شوند و حرکات بامزه ای نشان می دهند. به علاوه داشتن بچه و تصویرش در آینه خیلی زیباست. می توانید از همسرتان کمک بگیرید. از او بخواهید بچه را بخنداند یا با او بازی کند تا بتوانید عکس های متفاوتی از او بگیرید. اگر امکان پذیر نیست، می توانید جغجغه یا هرچیز دیگر مورد علاقه کودک را کنار دست تان داشته باشید و با تکان دادن کودک توجه او را به خودتان جلب کنید. مثلا بازی دالی، عکس های زیبایی می دهد. می توانید موقع عکاسی این بازی را با کودک تکرار کنید. معمولا بچه ها از عکاسی زود خسته می شوند. پس همه چیز را آماده کنید تا بهترین عکس را در دقایق اول عکاسی که بچه حوصله دارد و سرحال است بگیرید.


این نوزادهای بدقلق
همیشه در روزهای اول که فرزند شما نوزاد است شوق و ذوق بیشتری برای عکاسی از او دارید. اما چون نوزاد خواب است و حالت های متفاوتی به خود نمی گیرد، بعد از گرفتن چند عکس از او، از گرفتن عکس های تکراری خسته می شوید. اما با کمی ابتکار می توانید عکس های متفاوت و زیبایی از نوزادتان بگیرید. مثلا می توانید با لباس های مختلف یا حتی در حالت برهنه از او عکس بگیرید. مثلا می توانید یک کلاه خنده دار سرش بگذارید. غیر از حالت درازکشیده، می توانید آن ها را روی شانه کسی بگذارید و از آن ها عکس بگیرید. می توانید او را روی دست تان نگه دارید و کوچکی او را با بزرگی دست تان مقایسه کنید و از او عکس بگیرید. می توانید او را در سبد بگذارید، یک روبان رویش پاپیون کنید و ... این نوزاد مال شماست و ساعت ها وقت دارید برای عکاسی از او خلاقیت به خرج دهید. یادتان باشد موقعی که نوزاد تازه از خواب بیدار شده و در حال کش وقوس و خمیازه کشیدن است بهترین وقت برای گرفتن عکس های جالب و خنده دار از اوست. می توانید از اعضای بدن کوچکش عکس بگیرید. اندازه پای فرزندتان در مقایسه با دست شما یا وقتی با دست کوچولویش انگشت تان را می گیرد سوژه خوبی برای عکاسی به شما می دهد. البته فراموش نکنید که چشم نوزادان به فلاش دوربین حساس است. حتما برای عکاسی از آن ها فلاش را خاموش کنید و به نور طبیعی قناعت کنید.

 


بچه های قد و نیم قد
وقتی بچه ها بزرگتر می شوند، می توانید از سوژه های دیگری برای عکاسی از آنها استفاده کنید. مثلا از بچه به همراه شکلات، بستنی یا بادکنک عکس بگیرید. می توانید عینک یا کلاه بزرگترها را به آن ها بپوشانید و عکس بگیرید. کشتی گرفتن با پدر یا کمک کردن به مادر در کارهای خانه، سوژه های خوبی برای عکاسی هستند. بعضی وقت ها مجبور هستید از بچه ها به طور دسته جمعی عکس بگیرید. هماهنگ کردن چندتا بچه با هم کار سختی است. باید با حوصله آن را انجام دهید. می توانید با قول دادن جایزه یا خوراکی، بچه ها را به عکس گرفتن تشویق کنید. با چند دکور یا مدل ابتکاری می توانید عکس های زیادی از جمع بچه ها بگیرید. می توانید از آن ها بخواهید به ترتیب قد بایستند یا با هم بازی کنند. بد سلیقه ترین مدل برای عکاسی از بچه ها در این حالت این است که از آن ها بخواهید مستقیم بایستند. فراموش نکنید، شما به عنوان یک عکاس بیش از همه چیز باید جرات و خلاقیت داشته باشید.


قد و بالای زیبا
اگر می خواهید تمام اندام کودک را در عکس داشته باشید، سعی کنید او را جاهای بامزه بنشانید. کنار وسایل خانه مثل ماشین لباسشویی، کنار در اتاق، کمد، روی کاناپه یا هر جای دیگری که اندازه کودک در مقایسه با اشیا دیگر نشان داده شود. لازم نیست همیشه بچه وسط کادر باشد. کادربندی های مختلف را امتحان کنید. سعی کنید فرزندتان را در موقعیت کشمکش و فعالیت قرار دهید و از او عکس بگیرید. بچه ها در حال بازی یا شیطانی خیلی زیبا هستند. یادتان باشد هم عکس های عمودی را امتحان کنید هم افقی ها را. این را هم بدانید که لازم نیست تمام عکس های کودک شما تمام رخ باشد. نیم رخ یا سه رخ کودک شما هم به اندازه تمام رخ او زیباست. اگر از قد کودک عکس می گیرید زحمت بکشید و روی زمین بنشینید یا دراز بکشید. اینطوری کودک را کاملا از روبه رو نشان می دهید. اگر ایستاده از فرزندتان عکس بگیرید به خاطر اختلاف قد اندام او به اصطلاح دفرمه خواهد شد. خوشبختانه الان مثل سال های گذشته دوربین ها آنالوگ نیستند و نیاز نیست در فیلم عکاسی صرفه جویی کنید. پس از هر حالت کودکان چند عکس پشت سر هم بگیرید، بعد در کامپیوتر بهترین را انتخاب کنید و اضافه ها را بدون نگرانی پاک کنید.


آتلیه ۲۰ هزار تومانی
اگر به عکس گرفتن خیلی علاقه دارید می توانید در خانه یک آتلیه کوچک درست کنید و از کودکتان عکس آتلیه ای بگیرید. نگران نباشید. این کار اصلا سخت نیست. برای داشتن یک آتلیه کافی است یک پرده سفید یا کاغذ رولی تهیه کنید. کاغذ راحت تر و کم خرج تر است. می توانید موقع عکاسی آن را با چسب به دیوار بچسبانید و بعد از عکاسی آن را جمع کنید و جایی نگهدارید. برای این جور عکس ها بهتر است کاغذ را از دیوار آویزان کنید و تا روی زمین و جایی که بچه می ایستد هم ادامه اش دهید. این طوری یک زمینه فوق العاده خواهید داشت که می توانید بعدها در فتوشاپ هر کاری روی آن انجام دهید. نگران نور آتلیه نباشید. شما می توانید با دو چراغ مطالعه نور مورد نیازتان را تامین کنید. فقط کافی است نورهای دیگر را خاموش کنید، پرده ها را بکشید، چراغ مطالعه ها را روی یک پایه بگذارید و جلوی آن ها را با یک کاغذ بپوشانید. به این صورت نور غیر مستقیم و یکنواختی خواهید داشت که برای عکاسی از بچه ها حسابی مناسب است.

نور اضافه خاموش
یادتان باشد، بهترین نور برای عکاسی از بچه، هوای ابری است. در این نور بچه اخم نمی کند و زیبایی نور طبیعی روی صورتش می افتد. فلاش ضعیف با نور نرم یا غیر مستقیم، صورت کودک را به اندازه کافی روشن خواهد کرد. استفاده از یک دستمال کاغذی روی فلاش به تولید چنین نوری کمک خواهد کرد. علاه بر زیبایی نور، نور مستقیم فلاش هم چشم بچه را اذیت نخواهد کرد. هرچه فرزند شما کوچکتر باشد باید برای عکاسی از او از نور مصنوعی کمتری استفاده کنید. حتی بهتر است در مواقعی که لازم نیست فلاش دوربین را خاموش کنید. اگر زمینه پشت اهمیت دارد و اگر به زیباتر شدن عکس می کند می توان آن را کمی روشن کرد وگرنه محو یا تیره شدن آن بهتر است. بچه ها موقع عکاسی خیلی تکان می خورند. پس باید نور کافی همراه داشته باشید به خاطر این که بتوانید دوربین را روی سرعت بالا بگذارید تا اگر بچه زیاد تکان خورد، عکسش تار نشود.
منبع: افتابیر