چگونگی انجام تشریفات عروسی

همه عروس و دامادها مي خواهند جشن عروسي آنها به بهترين شکل ممکن و با تمامي تشريفات انجام شود. رزرو يک سالن پذيرايي مجلل با ورودي زيبا و فضاي کافي براي ميزباني از مهمانان شايد گوشه اي از انجام تشريفات عروسي باشد. زماني که به کارهاي ريز و درشت در زمان برگزاري جشن، نگاه مي کنيم، ممکن است يکي از آنها فراموش شود. بعدها نيز قابل جبران نيست و مي تواند خاطره جشن عروسي را براي عروس و داماد کمي مشوش کند. يادآوري برخي از تشريفات و نحوه انجام آنها مي تواند به جواناني که در شرف برگزاري جشن عروسي خود هستند، کمک کند.

در واقع جشن عروسي تنها يکبار برگزار مي شود و بايد همين يکبار به بهترين شکل و متناسب با آرزوي عروس و داماد باشد. برنامه ريزي هايي که قبل از برگزاري جشن صورت مي گيرد و تمامي تلاش و هزينه هايي که صرف مي شود هم مي تواند يکي از مراحل انجام تشريفات مجالس عروسي باشد. در واقع تشريفات بدون برنامه ريزي ممکن نيست. شما براي يک کوهنوردي مطمئنا از چند روز قبل برنامه ريزي مي کنيد. حال در يک مهماني رسمي که تمامي اقوام، دوستان و آشنايان دعوت شده اند، وجود برنامه ريزي ضرورت پيدا مي کند.

 

نکات مهم براي انجام تشريفات عروسي
1-رزرو کردن تالار عروسي زيبا
زماني که گفته مي شود تالار پذيرايي زيبا باشد، به اين معنا نيست که اندازه آن بزرگ و با قيمت گزاف باشد. بلکه مي توانيد در هزينه ها صرفه جويي کرده و يک تالار زيبا و مجلل متناسب با تعداد مهمانان را براي جشن رزرو کنيد. اگر فضاي سالن کوچک باشد، مهمانان احساس راحتي نخواهند داشت. بنابراين بايد يک سالن با فضاي کافي براي شادي آنها فراهم شود.

2-برگزار کردن جشن عروسي در روزهاي تعطيل
اگر جشن عروسي در روزهاي تعطيل باشد، مهمانان و دعوت شدگان فرصت حضور پيدا مي کنند. روزهاي غيرتعطيل مناسب نيست زيرا روزهاي کاري مهمانان فرصت کافي براي آمادگي براي حضور در مجلس عروسي را نخواهند داشت. بنابراين پيشنهاد مي کنيم پنجشنبه شب را انتخاب کنيد که فرداي آن هم تعطيل است. ساعات برگزاري جشن نيز مي تواند از 8 بعد از ظهر آغاز و تا پاسي از شب ادامه پيدا کند. اگر فرداي شب عروسي، يک روز کاري است، پيشنهاد مي کنيم جشن را تا نيمه هاي شب ادامه ندهيد. زيرا موجب خستگي بيش از حد مهمانان مي شود.

3-توجه به شام عروسي
کيفيت کترينگ و تهيه شام عروسي نيز از ديگر تشريفات مهم برگزاري جشن است. سعي کنيد در انتخاب غذا علاوه بر سليقه اي که داريد، غذاها را نيز با کيفيت بالا انتخاب کنيد. در کنار غذاها استفاده از دسر و نوشيدني نيز اهميت زيادي دارد. با توجه به اينکه در مورد سليقه مهمانان خود اطلاع کافي نداريد، بهتر است چند نوع غذا را سفارش داده و در کنار آن از چند دسر متنوع نيز استفاده کنيد. همچنين اگر تشريفات شام عروسي را به صورت سلف سرويس برگزار کرده ايد، بايد توجه داشته باشيد که براي هر ?? ميهمان، يک ميز شام قرار بگيرد.

 

4- مزون لباس عروس
از ديگر برنامه هاي عروسي که نمي توان از آن گذشت، لباس عروس خانم است که بايد همه را به حيرت درآورد. لباس عروس بايد با توجه به قد و قامت او انتخاب شود. البته نکته اي که بسياري در زمان انتخاب لباس عروس فراموش مي کنند، بي توجهي به فرهنگ خانوادگي است. به اين معنا که لباس عروس نبايد با عرف و شئونات خانوادگي تضاد داشته باشد. هر چند آن لباس عروس در نوع خود بهترين باشد. در کنار لباس عروس، دسته گل نيز بايد استفاده شود. عموما رنگ دسته گل ها قرمز است.

5- حضور به موقع و خوش آمدگويي به مهمانان
هنگامي که مهمانان در سالن حضور پيدا کردند، بايد از آنان استقبال گرمي به عمل آيد. بنابراين خانواده عروس و داماد بايد سريعتر از ديگران وارد سالن شده و با روي باز و خوش‎آمدگويي مهمانان را تا جاي خود راهنمايي کنند. عروس و داماد نيز بايد کمي بعدتر وارد سالن شوند. البته نبايد اين کمي بعدتر، به ساعتهاي پاياني جشن موکول شود.

6- ميل کردن شام عروس و داماد
زمان صرف شام توسط مهمانان، عروس و داماد بهتر است شام خود را کمي ديرتر ميل کنند و به پذيرايي نظارت داشته باشند. رفتن به سر ميز مهمانان و تشکر از ورود آن ها کمي قبل از شروع شام، مي تواند آداب تشريفات را تکميل کند. در پايان جشن نيز بهتر است عروس داماد از مهمانان تشکر کنند. اگر چه در بسياري از مراسمات اين کار توسط خانواده عروس و داماد انجام مي شود، اما ما پيشنهاد مي دهيم، عروس و داماد اين کار را بر عهده بگيرند. 

خدمات و محصولات تولیدی