تاریخچه خدمات عروسی در ایران

برگزاري مجالس عروسي داراي تاريخچه طولاني و سابقه چند هزار ساله نيست. زيرا نياکان ما جشن هاي خود را به صورت سنتي و با حضور تعداد کمي از اقوام خود برگزار مي کردند. در حالي امروزه شاهد زرق و برق هاي زيادي در مجالس و جشن هاي عروسي هستيم که از عهده صاحب مجلس ساخته نيست. فيلمبرداري و عکاسي حرفه اي مجلس، رفتن به مزون عروس و انتخاب لباس، تعيين وقت آرايشگاه، تهيه کردن غذاي مهمانان به همراه ميوه، سالاد و دسر، کيک مراسم، موزيک مراسم، سفره عقد، گل ارايي مجلس، شمع آرايي عروسي، کترينگ عروسي، اجاره باغ مراسم، اجاره سالن اجتماعات مراسم، اجاره ويلا عروسي، نورپردازي سالن عروسي، نورپردازي باغ عروسي و ... تنها تعدادي از برنامه هاي جشن عروسي هستند. انجام همه اين برنامه ها به زمان و انرژي زيادي نياز دارد.

به هر حال عروس و داماد مي خواهند جشن ازدواج آنها به بهترين شکل ممکن برگزار شود و از سويي نيز فرصت کافي براي اين کارها را ندارند. به همين خاطر خدمات عروسي شکل گرفته اند. البته اولين باري که اين خدمات مجالس در اروپا راه اندازي شدند، به مانند امروز گسترده نبودند و خدمات آنها نيز در پذيرايي از مهمانان و راهي کردن عروس و داماد ختم مي شد. در حالي که امروزه شاهد افزايش خدمات و سرويس دهي آنها هستيم.

 

اولين خدمات عروسي در جهان

شکل گيري اولين تشريفات مجالس عروسي در کشورهاي اروپايي بوده است. خدمات عروسي ابتدايي، به صورت يک سالن بوده که براي اجتماعي از اقوام و آشنايان عروس و داماد برقرار مي شدند. در اين سالن ها ميز و صندلي به اندازه مهمانان گذاشته مي شد تا براحتي بتوان از مهمانان پذيرايي کرد. غذا نيز به شکل کترينگ امروزي نبود و در يک نوع غذاي مفصل خلاصه مي شد. به طور کلي تمامي خدمات تالار عروسي شباهت زيادي به جشن هاي خانگي داشت. در خدمات عروسي هاي اوليه مزون عروس، آرايشگاه، فيلمبرداري و عکاسي حرفه اي و ... وجود نداشت و جشن عروسي با سادگي تمام و بدون تشريفات انجام مي شود.

تاريخچه خدمات عروسي در ايران

تا قبل از آغاز قرن بيستم و در دهه هاي 1920 و 1930 اولين جرقه برگزاري جشن هاي تشريفاتي زده شد. در همين سال ها بود که لباس عروس هاي طرحدار و زيبا وارد مجالس عروسي شدند و همين امر جذابيت هاي جشن عروسي را دو چندان مي کرد. به تدريج اين نحوه برگزاري جشن پاي خود را به ايران نيز باز کرد. برگزاري مجالس پر زرق و برق جاي روش هاي سنتي را گرفتند. پس از دهه 1960 بود که اولين بار دوربين هاي قابل حمل عکاسي ساخته شدند. در اين زمان خدمات عروسي بدون دوربين هاي عکاسي بودند و مسئوليت عکاسي بر عهده عروس و داماد بود. سرانجام اينکه در سال هاي اخير در سالن هاي خدمات عروسي استفاده از نورپردازي، رنگ‌ها، افکت‌ها، فيلمبرداري، خوراکي‌ها و انواع نوشيدني‌ها به يکي از ملزومات تبديل شده است.

در ايران اولين کسي که اقدام به راه اندازي خدمات عروسي کرد، مرحوم محمد شفيعي بود که در سال 1328 اولين سالن برگزاري جشن هاي عروسي را برگزار کرد. به طوري که اکنون بيش از 60 سال از سابقه خدمات عروسي در ايران مي گذرد. در اين سال ها مسئوليت هاي زيادي به وظايف خدمات عروسي اضافه شده است. به طوري که ديگر نيازي به گذاشتن وقت و انرژي براي يک عروسي پرطمطراق نيست و مي توان تمام کارها و امور را از طريق خدمات مجالس عروسي انجام داد. اولين خدمات عروسي به شيوه کاملا سنتي بوده است. اما امروزه پا به پاي تکنيک هاي روز دنيا حرکت مي کند. چنانکه سرويس دهي در خدمات عروسي ايران هيچ تفاوتي با سالن هاي اروپايي ندارد. 

خدمات و محصولات تولیدی